Faculty

Research Professionals

Adjunct Faculty

Emeritus and Retired Faculty

Research Staff

Postdoctoral Associates

Research Support Staff

Lab and Technical Staff

Residents and Fellows

Picture of Cristy Rocio Gonzalez Barrientos
Cristy Rocio Gonzalez-
Barrientos

Anatomic Pathology Resident

Chris Champion
Chris Champion
Anatomic Pathology Resident
Picture of Janna Draper
Janna Draper
CARE Resident
Elizabeth Lavin
Elizabeth Lavin
CARE Resident
Picture of Zoe Mack
Zoe Mack
Anatomic Pathology Resident
Magdalena Marcinczyk
Magdalena Marcinczyk
Anatomic Pathology Resident
Picture of Jacqueline Marinoff
Jacqueline Marr, DACVP
Anatomic Pathology Fellow
Shotaro Nakagun
Shotaro Nakagun
Anatomic Pathology Resident
Sophie Nelissen
Sophie Nelissen
Anatomic Pathology Resident
Emily Pearson
Emily Pearson, DVM
CARE Resident
Carmen Smith
Carmen Smith
Anatomic Pathology/WCS Resident
Picture of Nicholas Vetter
Nicholas Vetter
Anatomic Pathology Resident
Picture of Thomas Westermann
Thomas Westermann, DACVP
Anatomic Pathology Fellow/Sr. Resident

Graduate Students

Student

Dept/Field

Lab

Danysh Abetov Biochemistry, Molecular & Cell Biology Alexander Nikitin
Adriana Alexander Molecular & Integrative Physiology Paula Cohen, Charles Danko
Luye An Biochemistry, Molecular & Cell Biology Andrew White
Gerardo Arroyo Biochemistry, Molecular & Cell Biology Bob Weiss
Rachel Bradley Genetics, Genomics & Development Paula Cohen
Ky'ara Carr Biochemistry, Molecular & Cell Biology Paula Cohen
Leanne Donahue Biomedical and Biological Sciences Andrew White
Alaa Farghli Genetics, Genomics & Development Praveen Sethupathy
Irma Fernandez Biochemistry, Molecular & Cell Biology Hening Lin, Bob Weiss
Adam Francisco Molecular & Integrative Physiology Praveen Sethupathy
Chia-Hsin Hsu Biomedical and Biological Sciences Andrew White
Rui Huang Biochemistry, Molecular & Cell Biology John Schimenti
Ryan James Biochemistry, Molecular & Cell Biology John Schimenti
Dah Ihm Kim Comparative Biomedical Sciences Andrew White
Kieran Koch-Laskowski Comparative Biomedical Sciences Praveen Sethupathy
Seoyeon Lee Department of Nutritional Sciences Paul Soloway
Liangdao Li Comparative Biomedical Sciences John Schimenti
Michelle Liu Bob Weiss
Amanda Loehr Comparative Biomedical Sciences Bob Weiss
Donald Long Genetics, Genomics & Development Praveen Sethupathy
Rosanna Ma Comparative Biomedical Sciences Praveen Sethupathy
James Mullmann Comparative Biomedical Sciences Bob Weiss
Daryl Phuong Biochemistry, Molecular & Cell Biology John Schimenti
Matalin Pirtz Biomedical Engineering Alexander Nikitin, Ben Cosgrove
Yiwen Qin Biochemistry, Molecular & Cell Biology John Schimenti
Coulter Ralston Biomedical Engineering Alexander Nikitin, Ben Cosgrove
Leah Simon Biomedical and Biological Sciences Paula Cohen
Alexx Shumway Genetics, Genomics & Development Praveen Sethupathy
Stephanie Tanis Genetics, Genomics & Development Paula Cohen
Jenna Todero Biochemistry, Molecular & Cell Biology Praveen Sethupathy
Amanda Touey Genetics, Genomics & Development Cohen Lab
Destiny Van Biochemistry, Molecular & Cell Biology Weiss Lab
Jonathan Villanueva Comparative Biomedical Sciences Praveen Sethupathy
Marquita Winters Genetics, Genomics & Development John Schimenti
Anna Wood Genetics, Genomics & Development Paula Cohen

Administrative Staff

Jane Lee, Administrative Manager